رابطه سایبان مغازه با انرژی

قیمت سایبان خودرو
قیمت سایبان پارکینگ
ژوئن 6, 2020
سایبان مغازه و نگهداری از آن
ژانویه 3, 2021
نمایش همه

رابطه سایبان مغازه با انرژی


رابطه سایبان مغازه با انرژی و انواع سایبان مغازه:

با نگاهی به تاریخچه ساختمان سازی در طی تاریخ در خواهیم یافت که انسان همواره در تلاش برای ایجاد شرایط آسایش بوده است. عدم آگاهی بین اقلیم و معماری ساختمان باعث اتلاف انرژی زیادی شده است در این میان با توجه به اینکه کشور ایران، کشوری بیابانی و نیمه بیابانی به شمار می رود.

تامین آسایش دمایی در فضاهای زندگی به عنوان هدف اصلی معماری همساز با اقلیم و ایجاد شرایط آسایش به شمار می رود، به همین دلیل کنترل تابش مستقیم آفتاب بر جداره های خارجی ساختمان اهمیت ویژه ای دارد در این مقاله سعی شده است تا با استفاده از مطالعات کتابخانه ای و میدانی و روشهای توصیفی تحلیلی به معرفی انواع سایبان مغازه مورد استفاده در معماری سنتی ایران و بررسی عملکرد هر کدام در ایجاد سایه در بنا پرداخته شود.
سهم قابل توجه ای از انرژی در ایران صرف سرمایش و یا گرمایش ساختمان ها می شود کاهش مصرف انرژی مستلزم اعمال راه حل های جدید با رویکرد معماری پایدار است. بهره گیری درست از نور و انرژی خورشید در ساختمان ها یکی از اصلی ترین پایه های استفاده بهینه از انرژی در معماری است کاربرد سایبان مغازه و نمای دو پوسته پاسخی مناسب به استفاده درست از منابع انرژی می باشد.
استفاده مطلوب از انرژی خورشید در ساختمان ها به بررسی تأثیر سایبان مغازه و نمای دو پوسته در کاهش مصرف انرژی کمک بسیاری می کند. بنابراین ابتدا انواع سایبان مغازه و به ویژه سایبان مغازه فنری و کالسکه ای و نمای دو پوسته تعریف شده است و در نهایت با سایبان چتری آشنا شده و به بررسی این سازه می پردازیم.


سایبان بازویی یا همان سایبان مغازه دستی یا برقی علاوه بر زیبایی ظاهری مساحت بیشتری نسبت به سایبان کالسکه ای تحت پوشش خود قرار می دهد و معمولا ۲٫۵ متر جلو آمدگی سایبان بازویی می باشد.
شیب سایبان بازویی مغازه (سایبان برقی) تا حدود ۵۰ درجه قابل تنظیم است.
قطعات مفصلی سایبان بازویی مغازه (سایبان برقی) با ریخته گری آلومینیوم در قالب دایکاست تهیه شده است و سایر قطعات آلومینیوم سایبان بازویی با استفاده از قالب اکزود ساخته شده است.

سایبان مغازه کالسکه ای کاربرد ویژه آن در سر در فروشگاه ها و مغازه ها می باشد که نه تنها محصولات را در برابر بارندگی، سرما و گرما محافظت می نمایدن، بلکه تأثیر به سزایی در جذب مخاطب و معرفی محصولات دارد.

برای طراحی سایبان چتری ابتدا به اندازه گیری میزان وزش باد در آن منطقه می پردازند علاوه بر آن سایبان چتری به منظور حفاظت از باران نیز ساخته می شود سطح پوشش داده شده توسط سایبان چتری محدود می باشد از این رو هرگاه مشتریان درخواست پوشش دادن یک منطقه وسیع داشته باشند به آن ها پیشنهاد می گردد که از چند سایبان در کنار یکدیگر استفاده می نمایند.

سایبان بازویی مغازهسایبان مغازه کالسکه ایسایبان مغازه سایبان مغازه کالسکه ای